تبلیغات
شرکت ساختمانی کامور - سد بختیاری – قسمت اول

شرکت ساختمانی کامور

توانا بود هرکه دانا بود

 بنام خداوند جان آفرین                    حكیم سخن در زبان آفرین

 بنام خداوند جان و خرد                     كزین برتر اندیشه برنگذرد

 سلام بر همه مهربانان

سد بختیاری – قسمت اول

نوشته های خودم بعنوان مقدمه و پیش درآمد 

سعید سمیعی

چندی پیش مقاله ای در رابطه با موضوع فوق در یكی از وبلاگهای همشهریانم كه مهندس عمران نیز می باشند را مطالعه كردم . در رابطه با این مقاله كه این دوستم سعی كرده بود با تعصب اینكه این سد در نزدیكی ولایتمان ساخته می شود ، موضوع را خیلی فوق العاده و جذاب ، بیان نماید كه البته معلوم است كه مطالب آن بر گرفته از سخنان مسئولین و مجریان وقت ، نقل گردیده است . مقاله مذكور با عنوان « بلندترین سد دو قوسی جهان در جنوب الیگودرز در حال ساخت است » در آن وبلاگ درج شده بود .

بقیه در ادامه مطلب  

 سد بختیاری – قسمت اول

همان موقع كه آن مقاله همشهریم را در وبلاگش خواندم ، در صدد برآمدم كه نظریه انتقادی در رابطه با مشكلات زیست محیطی كه در اثر طرحهای سد سازی كه تا كنون بوجود آمده است ، بنویسم و در آن ذكر كنم كه درست است كه نباید همواره نیمه خالی لیوان را دید ، ولی با همین نگاه مثبت هم ، چنین طرحهایی ممكن است عواقب نا مطلوبی را هم بدنبال داشته باشد . خشك شدن تدریجی دریاچه ارومیه در ذهنم تداعی شد كه یك جنین اكوسیستم طبیعی زیبایی ، چگونه بدست بشر در حال نابودی است . سد سیوند در ذهنم تداعی شد كه چگونه ساخت این سد ، آثار تاریخی و هویتی یك ملت را از بین می برد ، صرفنظر از مسائل هویت ملی ، اگر روزی صنعت گردشگری در این مملكت ، سرانجامی یابد ، چه چیزی خواهیم داشت كه به گردشگران نشان دهیم و از این محل كسب درآمد نمائیم . بسیاری از كشورها ، اصلی ترین منبع درآمدشان از صنعت گردشگری است . همین امارات یا به اصطلاح عامه مردم « دبی » ، با همه اموال و دارائیهای نفتی كه دارد ، سعی اش بر این است كه این كشور را به یك قطب گردشگری جهانی تبدیل كند ( همچنان كه كرده است ) تا وقتی كه درآمد نفتی اش تمام شد ، منبع درآمدی پایدار داشته باشد . این در حالی است كه هیچ چیز جزء ماسه بادی ندارد كه به گردشگران نشان دهد و بهمین خاطر سعی می كند با ساخت آسمانخراشها و بزرگراهها و منوریلها و ... منحصر بفرد ، برای خود كسب اعتبار كند و به اصطلاح تبدیل به یك قطب گردشگری بزرگ دنیا شود . در حال حاضر هم درآمدهای بسیاری از این راه كسب می كند .

اما ما كه نتوانسته ایم از این جاذبه های مصنوعی درست كنیم ؛ اگر آثار تاریخی مربوط به دورانهای قبل از میلاد ، مناظر زیبای طبیعی و .... را هم بدست خود نابود سازیم ، بعد از پایان یافتن ذخایر نفتی ، چه منبع كسب درآمدی خواهیم داشت . البته همه این موضوعات شاید به عمر همگی ما وصال ندهد ، ولی آیا نسل هایی كه بعد از ما می آیند ، ما را خواهند بخشید ؟

 

وضعیت جغرافیایی منطقه اجرای طرح

بعضی از نواحی زاگرس هنوز هم امكان دسترسی به آنها بجز از طریق راه آهن سراسری تهران جنوب ، وجود ندارد . كسانی كه با راه آهن این مسیر را طی نموده باشند ، كاملاً می دانند كه پس از گذشتن از ایستگاه درود ، تونلهای طولانی و دره ها و تنگه هایی آغاز می گردد كه در واقع عبور از دل زاگرس می باشد . این تونلها و پلهایی كه روی دره های وصل كننده دو دره به یكدیگر برای عبور راه آهن ، ساخته شده است در زمانی بوده كه هیچیك از ابزارها و ماشین آلات امروزی وجود نداشته است . در بزرگراه تهران شمال نیز باید راه از دل رشته كوه البرز عبور كند ، همانگونه كه راه آهن از دل رشته كوه زاگرس عبور كرده است . چنانچه مسافرت توسط قطار در این مسیر در روشنایی روز انجام پذیرد ، زیبائیهایی طبیعی و بكر و دست نخورده ای مشاهده می شود كه عكسهایی كه از زیبایی های طبیعت سویس و كشورهای دامنه آلپ می بینیم ، در مقابل این مناظر باید كوتاه بیایند . بهرحال یا خوشبختانه یا متاسفانه ، نتوانسته ایم از این مكانهای زیبا ، قطب های گردشگری درست كنیم . خوشبختانه از این لحاظ كه شاهد آلودگی های زیست محیطی و زباله و ...... در آن مناطق نیستیم و از این بابت مصون مانده اند . متاسفانه از این لحاظ كه اگر در این مناطق ، قطب های گردشگری احداث می شد ، چه تاثیرهای اقتصادی برای مردم منطقه و نهایتاً برای كشور بهمراه داشت ».

همانطور كه در بالا ذكر كردم ، می خواستم نقدی بر مقاله دوستم بنویسم ولی دنبال منابع اطلاعاتی بیشتری بودم كه یاوه ننویسم . در این اوضاع و احوال ، مقاله ای در روز شنبه مورخ 24 مهرماه ، در روزنامه همشهری بقلم یك پژوهشگر آب و توسعه پایدار بنام «سركار خانم فاطمه ظفرنژاد ( البته عنوان خودشان را ننوشته بودند كه اینجانب نیز نام ایشان را با پیشوند دكتر یا مهندس ذكر كنم ) » در این رابطه آمده بود كه جرات یافتم كه این موضوع را در این وبلاگ درج نمایم . همانطور كه در ابتدا شرح دادم ، مقاله آن هم كسوت همشهریم را با همان آب و تاب تحت عنوان قسمت دوم ذكر می كنم ( البته با اندكی دخل و تصرف در ادبیات و جمله بندی های آن ) و پس از آن گزیده ای از مقاله انتقادی سركار خانم ظفر نژاد كه با عنوان « آیا هر ساخت و سازی توسعه به شمار می رود ؟ » را بعنوان قسمت سوم درج می نمایم و در نهایت تفكر و تعقل و نتیجه گیری را به خوانندگان واگذار می نمایم .

 


+ نوشته شده در یکشنبه 27 شهریور 1390 ساعت 10:40 ب.ظ توسط سعید سمیعی نظرات |دریاره وبلاگ

این وبلاگ برای معرفی شرکت کامور ایستا سازه ؛ شرکتی با موضوع ساختمانی و پیمانکاری و مجری حقوقی با توانائیهای کاری در بخش صنعت ساختمان و کلیه کارهای سیویل ، بازسازی و مقاوم سازی و اجرای دکوراسیون داخلی و نماسازی در ساختمانهای مسکونی و اداری و همچنین اجرای پروژه های صنعتی بویژه صنایع غذایی و دارویی می باشد . این وبلاگ صرفاً برای تبلیغ شرکت کامور ایستا سازه ایجاد نگردیده است . بنا به اعتقاد مدیران شرکت ، هرچند هدف اصلی شرکت ایجاد شغل و کسب درآمد می باشد ولی رسالت حرفه ای حکم می کند که در راستای آموزش و انتقال دانش و تجربه به دیگر دوستان و همکاران نیز گامهایی برداشته شود . در این راستا در لابلای مقالات تبلیغی و گزارش های مربوطه ، مقالاتی در رابطه با فنون و روشهای نوین اجرا و اطلاعات صنعت ساختمان و سیویل از اقصی نقاط دنیا و همچنین روشهای اجرایی و مدیریتی و فنی کارهای مرتبط برای کمک به همکاران و دانشجویان رشته مهندسی عمران و سایر رشته های مرتبط ارائه خواهد شد . با این امید که توانسته باشیم در این راه گامی هرچند اندک برداشته باشیم و مقبول خاطر افتد .

مدیر عامل : سعید سمیعی

رئیس هیئت مدیره : فرزام کشاورزیمنوی اصلی

صفحه نخست


ایمیل شرکت کامور ایستا سازهنویسندگان

سعید سمیعی 71
فرزام کشاورزی 11صفحات خاص


موضوع مطالب

دکوراسیون داخلی 10


وزارت مسکن و شهرسازی 8


سازمان نظام مهندسی 10


مجری حقوقی 12


پیمانکاری 20


مهندسی عمران 50


مهندسی تاسیسات مکانیکی 11


مهندسی تاسیسات برقی 11
عناوین آخرین مطالب


پیوندها


پیوندهای روزانهآرشیو


فروردین 1392 1مرداد 1391 1تیر 1391 4خرداد 1391 1اردیبهشت 1391 8فروردین 1391 8دی 1390 2آذر 1390 4آبان 1390 5مهر 1390 3شهریور 1390 13مرداد 1390 11تیر 1390 11خرداد 1390 16

آمار وبلاگتعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

طراح قالب : بخش کامپیوتر شرکت کامور ایستا سازه
با این امید که از مطالب این وبلاگ بهره مند شوید


موسیقی