تبلیغات
شرکت ساختمانی کامور - سد بختیاری – قسمت دوم

شرکت ساختمانی کامور

توانا بود هرکه دانا بود

 بنام خداوند جان آفرین                  حكیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                   كزین برتر اندیشه برنگذرد

 سلام بر همه مهربانان

سد بختیاری – قسمت دوم 

مقاله همشهریم ( البته با اندكی دخل و تصرف در ادبیات و جمله بندی های آن )

بلندترین سد دو قوسی جهان در جنوب الیگودرز قرار است ساخته شود 

سعید سمیعی

بقیه در ادامه مطلب

 سد بختیاری – قسمت دوم

  بلندترین سد دو قوسی جهان در جنوب الیگودرز قرار است ساخته شود

 سد بختیاری به عنوان بلندترین سد دو قوسی جهان در میان دو کوه از رشته کوههای زاگرس در استان لرستان قرار است ، ساخته شود. محل احداث این سد در بکرترین نقطه این استان قرار دارد ، جایی که هیچ سکونت گاهی در اطراف آن قرار ندارد .

در حال حاضر با توجه به اینکه راه دسترسی به این سد تنها از طریق راه آهن ممکن است عملیات اجرایی راه دسترسی از سمت خرم آباد به محل پروژه در دست اجرا است و برای اجرای راه دسترسی به سد بختیاری اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان در نظر گرفته استشایان ذكر است در طول مسیر این راه دسترسی 400 متر تونل و چند دهانه پل بزرگ وجود دارد و طول آن حدود 85 کیلومتر است.

در محل ساخت سد ، رودخانه های خروشان سزار و بختیاری در تلاقی گردنه های سخت گذر و کوهستانی این منطقه به هم می پیوندد و این صحنه با صدای خروش رودخانه هایی که خود را به صخره های سخت منطقه می کوبند ، یکی از جلوه های زیبای طبیعت زاگرس بوجود آورده است.

نگاهی به پروژه عظیم سد و نیروگاه بختیاری

ساختگاه سد و نیروگاه بختیاری در بخش پائین دست رودخانه بختیاری در استان لرستان در دامنه‌های جنوب غربی کو‌های زاگرس و در شمال غرب ایستگاه تنگ پنج (هشتمین ایستگاه حد فاصل اندیمشک - دورود) در مسیر راه آهن تهران - جنوب، بر روی رودخانه بختیاری در نظر گرفته شده است.این ساختگاه به فاصله هوایی حدود 50 کیلومتری بالادست سد دز قرار گرفته است . بستر این سد اساساً از سنگ آهک سیلیسی تشکیل شده است .

رودخانه بختیاری یکی از دو سرشاخه اصلی رودخانه دز می‌باشد که از ارتفاعات جنوبی اشترانکوه سرچشمه می‌گیرد و در نزدیکی ایستگاه تنگ پنج به رودخانه سزار می‌پیوندد و رود دز را تشکیل می دهد.

الف - تاریخچه طرح سد و نیروگاه بختیاری

آغاز مطالعات ارزیابی پتانسیل نیروگاه برقآبی در حوزه رودخانه دز به عنوان دومین منبع تولید انرژی آبی کشور به اواخر دهه 30 باز می گردد. در پی مطالعات یاد شده سد و نیروگاه دز با ظرفیت 520 مگاوات به اجرا درآمد و در سال 1344 بهره برداری از آن انجام شد.

مطالعات مقدماتی طرح : مطالعات مرحله شناخت پتانسیل تولید انرژی برقابی بر روی رودخانه بختیاری توسط مهندسین مشاور مهاب قدس از سال 1371 شروع شد، چهار ساختگاه الکلن، لیرو، زالکی و بختیاری با توجه به ویژگی های فنی و اقتصادی برای انجام ادامه مطالعات در مرحله اول انتخاب شد.

مطالعات مرحله اول : مطالعات مرحله اول طرح سد بختیاری از سال 1375 تا 1379 توسط همین مهندسین مشاور انجام گرفت.

مطالعات ژئوتكنیكی : از سال 1382 مطالعات ژئوتکنیک و آزمایشهای بر جای مکانیک سنگ آغاز و همزمان اقدام به احداث بخشی از راههای دسترسی داخلی شد. در انجام این مطالعات بیش از 15 هزار متر انواع گمانه زده شده و اعتباری بالغ بر 13 میلیارد تومان صرف مطالعات و عملیات اکتشافی این طرح شده است.

مطالعات مرحله دوم : در سال 1384 بازنگری مطالعات مرحله اول و انجام مطالعات مرحله دوم و تهیه اسناد مناقصه به مشارکت مشاورین طرح سد بختیاری واگذار گردید . شایان ذكر است مسئولیت بازنگری فنی طرح نیز به عهده شرکتهای 1- الکتریک دو فرانس و 2- کوینه بلیه از كشور فرانسه ، قرار گرفت.

ب - اهداف اجرای پروژه سد و نیروگاه بختیاری

افزایش 1500 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور در زمان های اوج مصرف

تولید 3000 گیگاوات ساعت انرژی برقابی در سال

جلوگیری از ورود رسوبات رودخانه بختیاری به مخزن سد دز و در نتیجه افزایش عمر مفید بهره برداری از سد و نیروگاه دز

افزایش حجم آب قابل تنظیم در حوزه رودخانه دز و امکان مدیریت بهینه منابع آب به منظور افزایش سطح زیر کشت اراضی پایین دست

کنترل سیلاب های مخرب فصلی

ج - مشخصات فنی سد بختیاری

مساحت حوضه آبریز در محل ساختگاه سد بختیاری در حدود 6388 کیلومترمربع و میانگین ارتفاع حوضه از سطح دریا 2212 متر می‌باشد.

دبی متوسط سالانه رودخانه بختیاری در محل سد بر اساس یک دوره آماری 60 ساله معادل 144.6 مترمکعب بر ثانیه و متوسط بارش سالانه در حدود 1117 میلی‌متر می‌باشد. شیب متوسط رودخانه بختیاری طی مسیر حدود 35 درجه است.

از جمله ویژه گی های این پروژه عظیم این است که سد بختیاری بلندترین سد دو قوسی بتنی جهان با ارتفاع 315 متر، طول تاج 434 متر و عرض پی 50 متر بعنوان بلندترین سد دوقوسی دنیا محسوب می شود . از سوی دیگر بزرگترین مخزن مصنوعی ذخیره آب کشور پس از کرخه با حجمی معادل 4.8 میلیارد متر مکعب در تراز نرمال می باشد.

هدف اصلی از ساخت این سد ، تولید برق از طریق نیروگاه بختیاری می باشد. در این طرح شش واحد 250 مگاواتی تولید برق پیش بینی شده است.

با احداث این سد نیازی به جابجایی ساکنین در محدوده مخزن با توجه به صعب العبور بودن منطقه نیست و با احداث و آبگیری این سد اراضی کشاورزی زیادی غرقاب نخواهد شد و هیچ روستای دائمی به زیر آب نخواهد رفت.

بطور كلی ؛ نقش قابل توجه ذخیره سازی و تنظیم آب این سد با توجه به حجم زیاد مخزن، بالا بودن شاخص‌های اقتصادی طرح در مقایسه با شاخص‌های اقتصادی سایر طرح‌های عمرانی از جمله طرح‌های برقآبی، کنترل سیلاب‌های فصلی و بهبود شرایط ایمنی در پایین دست سد، افزایش قابل ملاحظه ظرفیت ذخیره آب در حوضه رودخانه دز به‌منظور امکان مدیریت بهتر منابع آب و افزایش حجم آب قابل تنظیم و در نتیجه افزایش سطح زیر کشت اراضی در پائین دست، امکان تولید بهینه انرژی در زمان‌های پیک مصرف روزانه و سالیانه از دیگر ویژگیهای این پروژه است.

د - اثرات جانبی سد بختیاری

طرح سد و نیروگاه بختیاری در زمان اجرا با بکارگیری نیروهای بومی، تاثیر مهمی در اشتغال‌زایی منطقه خواهد داشت.

از سوی دیگر بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در منطقه طرح، ایجاد امکان توسعه و سرمایه گذاری در محدوده طرح، بهبود سطح رفاهی زندگی اهالی، ارتقاء سطح آموزش و بهداشت و افزایش درآمد سرانه بواسطه ایجاد اشتغال در منطقه طرح و استفاده بهتر از قابلیت‌های گردشگری منطقه از دیگر مزایای این طرح است.

افزایش سهم منطقه در توسعه کشور، بهبود ارتباطات و حمل و نقل زمینی از طریق ایجاد جاده های دسترسی و افزایش ارزش افزوده خدمات درمنطقه طرح از دیگر اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرای این طرح ملی خواهد بود.

 

+ نوشته شده در یکشنبه 27 شهریور 1390 ساعت 10:42 ب.ظ توسط سعید سمیعی نظرات |دریاره وبلاگ

این وبلاگ برای معرفی شرکت کامور ایستا سازه ؛ شرکتی با موضوع ساختمانی و پیمانکاری و مجری حقوقی با توانائیهای کاری در بخش صنعت ساختمان و کلیه کارهای سیویل ، بازسازی و مقاوم سازی و اجرای دکوراسیون داخلی و نماسازی در ساختمانهای مسکونی و اداری و همچنین اجرای پروژه های صنعتی بویژه صنایع غذایی و دارویی می باشد . این وبلاگ صرفاً برای تبلیغ شرکت کامور ایستا سازه ایجاد نگردیده است . بنا به اعتقاد مدیران شرکت ، هرچند هدف اصلی شرکت ایجاد شغل و کسب درآمد می باشد ولی رسالت حرفه ای حکم می کند که در راستای آموزش و انتقال دانش و تجربه به دیگر دوستان و همکاران نیز گامهایی برداشته شود . در این راستا در لابلای مقالات تبلیغی و گزارش های مربوطه ، مقالاتی در رابطه با فنون و روشهای نوین اجرا و اطلاعات صنعت ساختمان و سیویل از اقصی نقاط دنیا و همچنین روشهای اجرایی و مدیریتی و فنی کارهای مرتبط برای کمک به همکاران و دانشجویان رشته مهندسی عمران و سایر رشته های مرتبط ارائه خواهد شد . با این امید که توانسته باشیم در این راه گامی هرچند اندک برداشته باشیم و مقبول خاطر افتد .

مدیر عامل : سعید سمیعی

رئیس هیئت مدیره : فرزام کشاورزیمنوی اصلی

صفحه نخست


ایمیل شرکت کامور ایستا سازهنویسندگان

سعید سمیعی 71
فرزام کشاورزی 11صفحات خاص


موضوع مطالب

دکوراسیون داخلی 10


وزارت مسکن و شهرسازی 8


سازمان نظام مهندسی 10


مجری حقوقی 12


پیمانکاری 20


مهندسی عمران 50


مهندسی تاسیسات مکانیکی 11


مهندسی تاسیسات برقی 11
عناوین آخرین مطالب


پیوندها


پیوندهای روزانهآرشیو


فروردین 1392 1مرداد 1391 1تیر 1391 4خرداد 1391 1اردیبهشت 1391 8فروردین 1391 8دی 1390 2آذر 1390 4آبان 1390 5مهر 1390 3شهریور 1390 13مرداد 1390 11تیر 1390 11خرداد 1390 16

آمار وبلاگتعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

طراح قالب : بخش کامپیوتر شرکت کامور ایستا سازه
با این امید که از مطالب این وبلاگ بهره مند شوید


موسیقی